سه شنبه , ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
خانه / اخبار اقتصادی / ادامه تنش های سیاسی آتش رشد قیمت ها را داغ تر کرد!
ادامه تنش های سیاسی آتش رشد قیمت ها را داغ تر کرد!

ادامه تنش های سیاسی آتش رشد قیمت ها را داغ تر کرد!

نوسانات اندک این روزهای بازار ارز در مسیر رفت و بازگشتی دنبال می شد به طوری که در نهایت دلار در بازار آزاد در ایستگاه ۳۰۱۰ تومان قرار گرفت اما در غیاب اونس جهانی طلا و همزمان با پیش بینی ها از ادامه روند رشد قیمت اونس، سکه امامی روز گذشته با نوسانات اندک در محدوده ۹۸۰ هزار تومان خرید و فروش می شد.

به گزارش بورس نیوز، پس از صعود قیمت ها در اواخر بهمن ماه با افزایش تقاضا دلار و سکه چند هفته ای است که ثبات نسبی به بازار بازگشته است.

در این میان همزمان با رشد قیمت سکه نقدی، سررسیدهای بازار آتی نوسان مثبت یک درصدی را ثبت کردند با افزایش امیدها به روزهای خوش طلا بار دیگر معاملات بازار آتی با جذابیت پیگیری می شود. همچنین پیش بینی معامله گران از قیمت سکه تحویل آبان ماه به یک میلیون و ۲۳۲ هزار تومان رسید.

طی هفته گذشته تنش های سیاسی در اوکراین و نگرانی ها از وضعیت اقتصادی امریکا و چین رشد قیمت حدود ۳ درصدی را برای اونس جهانی به ارمغان آورد. قیمت پایان هفته گذشته اونس در مدار ۱۳۸۳ دلاری در حالی است که بسیاری از فعالان بازارهای جهانی پیش بینی ادامه روند صعودی را دارند.

سرمدی، مدیر سایت آواگلد در رابطه با وضعیت بازار به خبرنگار ما گفت: نوسانات چند هفته اونس کاملا تحت تاثیر تنش های سیاسی بوده و با ادامه اخبار رسیده از اوکراین این روند ادامه خواهد داشت؛ اگر طلا بتواند از مدار ۱۳۸۸ دلاری عبور کند ظرفیت رسیدن به کانال ۱۴۳۰ دلاری را دارد. با وجود رشد قیمت های اونس عدم حضور فعالان بازار داخلی سکه را دچار حباب منفی کرده و پیش بینی می شود تا پایان تعطیلات این حباب حفظ شود.

این کارشناس در ادامه افزود: طبق پیش بینی ها نوسانات دلار در روزهای پایانی سال کاهش یافت و حتی دلار روز گذشته تا مدار ۲۹۸۰ تومانی عقب نشینی کرد و بار دیگر در محدوده ۳۱۰۰ تومانی قرار گرفت. پس از رشد قیمت های اخیر دیگر انتظار بازگشت قیمت دلار تا ۲۹۵۰ تومان را نمی توان داشت و حتی پیش بینی می شود طی تعطیلات فروردین ماه رشد ۴۰ تا ۵۰ تومانی را ثبت کند و در نهایت با بازگشت آرامش انتظار داریم در اردیبهشت ماه در محدوده ۳۱۶۰ تا ۳۲۰۰ تومان قرار بگیرد.

سرمدی در نهایت به فعالان بازار توصیه کرد: تا پایان تعطیلات و بازگشت فعالان بهتر است معامله گران با احتیاط وارد بازار شوند و حتی در بازار آتی نیز بدون موقعیت حضور داشته باشند تا ریسک معاملات را به حداقل برسانند در روزهای ابتدایی سال نیز با توجه به نامعلوم بودن روند بازار بهتراست اقدام به نوسان گیری های روزانه کنند.

تقویم اقتصادی جهانی این هفته نیم نگاهی به نشست دو روزه فدرال رزرو در روزهای سه شنبه و چهارشنبه دارد. همچنین امروز شاخص تولیدات صنعتی و چند شاخص از بازار مسکن آمریکا اعلام می شود.

روز چهارشنبه اما نرخ بیکاری انگلستان از جمله اخبار مورد توجه منطقه یورو محسوب می شود. در پایان هفته نیز نرخ بیکاری و فروش خانه های موجود از جمله شاخص هایی است که از وضعیت اقتصادی امریکا پرده بر می دارد.

همچنین دیروز همه پرسی در مورد پیوستن کریمه به روسیه برگزار شد. علاوه بر پیامدهای منطقه ای این همه پرسی نتایج آن به طور حتم بر روابط بین المللی روسیه و امریکا تاثیر می گذارد.

در پایان گفتنی است اعلام نتایج همه پرسی کریمه و رأی پیوستن آن به روسیه باعث افزایش تنش های میان روسیه و دیگر کشورها شد تا اونس جهانی طلا روند رو به رشد خود را دامه دهد. کارشناسان پیش بینی می کنند ادامه تنش های سیاسی و افزایش تقاضا طی هفته های آینده اونس را تا مدار ۱۵۰۰ دلار پیش ببرد. تا زمان تهیه این خبر هر اونس طلا در بازارهای جهانی با قیمت ۱۳۸۴ و۴۰ سنتی معامله می شد. در بازار داخلی نیز سکه با قیمت ۹۸۵ هزار تومان و دلار با قیمت ۳۰۰۵ تومان خرید و فروش می شد.

درباره‌ سلیمانیان

محمد سلیمانیان دارای کارشناس ارشد حسابداری ، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی و شاغل در حرفه می باشد.

جوابی بنویسید