پنج شنبه , ۴ بهمن ۱۳۹۷
خانه / اخبار اقتصادی / تحلیل بلومبرگ از تاثیر اقتصاد مقاومتی بر مذاکرات هسته‌ای
تحلیل بلومبرگ از تاثیر اقتصاد مقاومتی بر مذاکرات هسته‌ای

تحلیل بلومبرگ از تاثیر اقتصاد مقاومتی بر مذاکرات هسته‌ای

بلومبرگ در گزارشی نوشت، ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر عالی ایران، موضع دولت این کشور را در مذاکرات هسته‌ای تقویت می‌کند و در صورت خوب پیش نرفتن مذاکرات شرایط را برای تغییر موضع ایران فراهم می‌کند.

به گزارش فارس، بلومبرگ پایگاه خبری آمریکایی طی گزارشی نوشت، تلویزیون ایران اخیرا به تبیین و توضیح «اقتصاد مقاومتی» که در ماه فوریه از سوی رهبر عالی ایران ابلاغ شد، می‌پردازد. هدف از این سیاست‌ها ترمیم اقتصاد ایران است. رهبر ایران در نظر دارند تا از نظام محافظت کند، منتقدان داخلی توافق ژنو را آرام سازد و انتظارات مبتنی بر اینکه هرگونه توافق به سرعت به یک دهه رکود پایان می‌دهد را تعدیل کند.

مایکل مکینسکی تحلیلگر مسائل سیاسی و اقتصادی ایران معتقد است، به اهتزاز در آوردن پرچم مقاومت تصدیق‌کننده این واقعیت است که اقتصاد ایران در بحران به سر می‌برد. این امر نشان می‌دهد که برداشته شدن تحریم‌ها قادر نخواهد بود تا اقتصاد ایران را در کوتاه‌مدت بهبود بخشد.

تابی لس تحلیلگر مسائل خاورمیانه در موسسه اکونومیست اینتلجنس یونیت در این‌باره گفت: تاکنون رهبر ایران از روحانی در مذاکرات هسته‌ای حمایت کرده است، از طرف دیگر، وی از مواضع تندروهای داخلی آگاه است و با سخن گفتن در مورد اقتصاد مقاومتی، این دیدگاه را زنده نگاه می‌دارد که در صورت ادامه تحریم‌ها، ایران باید آماده و منعطف باشد.

در ماه سپتامبر، یک ماه پس از پایان دوره ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد، بانک مرکزی ایران، رشد اقتصاد ۵۱۴ میلیارد دلاری ایران را منفی ۵.۴ درصد اعلام کرد. تورم نیز که ۸ سال پیش ۱۵ درصد بود، تقریبا ۳ برابر شده بود. به نوشته این گزارش، روحانی پس از بر سر کار آمدن به تامین مالی پروژه ۱۷ میلیارد دلاری مسکن مهر از محل بانک مرکزی پایان داد و از افزایش قیمت حامل‌های انرژی به منظور کاهش ۲۱ میلیارد دلاری یارانه‌های پرداختی حمایت کرده است.

حکم ابلاغی رهبر عالی ایران، اقتصاد دانش‌بنیانی را هدف قرار داده است که توانایی کاهش وابستگی ایران به درآمدهای ناشی از فروش نفت و گاز را داشته باشد. این حکم هم مسیر پیش رو و هم یک فرصت از دست رفته را به تفصیل شرح داده است.

مکینسکی توضیح داد: در بهترین حالت، اگر در ماه جولای یک توافق به دست بیاید و کانال‌های مالی دوباره فعال شوند، اقتصاد ایران می‌تواند نفسی بکشد اما این برای احیای اقتصاد این کشور کافی نخواهد بود. این در حالی است که رهبر عالی ایران بر اجرای اقتصاد مقاومتی تاکید دارد.

استاد اقتصاد دانشگاه ویرجینیا تک درباره سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گفت: حکم رهبر عالی ایران موضع روحانی را تقویت می‌کند. این حکم در صورتی که مذاکرات به خوبی پیش نرود، شرایط تغییر موضع ایجاد می‌کند.

درباره‌ سلیمانیان

محمد سلیمانیان دارای کارشناس ارشد حسابداری ، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی و شاغل در حرفه می باشد.

جوابی بنویسید