پنج شنبه , ۴ بهمن ۱۳۹۷
خانه / اخبار اقتصادی / مجموع تجارت خارجی ایران در سال ۹۲
مجموع تجارت خارجی ایران در سال ۹۲

مجموع تجارت خارجی ایران در سال ۹۲

معاون کمک های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران گفت: مجموع ارزش تجارت خارجی ایران طی سال جاری به رقم ۶۲ میلیارد و ۵۰۷ میلیون دلار رسید.

محمدمهدی نهاوندی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا، مهمترین بازارهای هدف صادراتی کشور را بازار های پیرامونی از جمله عراق، امارات عربی متحده، افغانستان و چین دانست و افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون ارزش واردات کالا به کشور، ۳۲ میلیارد و ۲۶۶ میلیون دلار و ارزش صادرات غیرنفتی به ۲۹ میلیارد و ۲۴۱ میلیون دلار رسیده است.

وی اضافه کرد: در این مدت ارزش صادرات قطعی کالاهای نفتی بدون احتساب میعانات گازی به ۲۲ میلیارد و ۸۷۷ میلیون دلار و ارزش کل واردات نیز به ۳۳ میلیارد و ۲۶۶ میلیون دلار رسید که با مقایسه این آمار، تراز بازرگانی خارجی ایران بدون احتساب صادرات نفت خام و دیگر کالاهای غیرنفتی معادل ۱۰ میلیارد و ۳۸۹ میلیون دلار بود. نهاوندی اظهار داشت: در این مدت ارزش واردات ۵۹.۲۵ درصد از کل ارزش مبادلات خارجی کشور را به خود اختصاص داد که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۶۲.۲۵ درصد بود.

وی با بیان اینکه در ۵ ماهه نخست سال جاری میزان صادرات غیرنفتی به لحاظ ارزشی ۶ درصد کاهش اما به لحاظ وزنی ۱۳.۵ درصد افزایش داشته است، گفت: این موضوع نشان می دهد افزایش صادرات کالا با ارزش افزوده پایین تر بوده و این روند در راستای سیاست های صادراتی کشور نیست. نهاوندی افزود: این کاهش باید با صادرات کالاهای با ارزش افزوده بیشتر جبران شود که در این زمینه سیاست های حمایتی دولت تاثیرگذار خواهد بود.

معاون سازمان توسعه تجارت با اشاره به سیاست های حمایتی دولت در این زمینه اظهار داشت: تسهیل رویه ها و مقررات تجاری با تمرکز ویژه ای که دولت جدید در ۱۰۰ روز نخست برای رفع موانع داشتند، برخی از موانع در نظام بانکی و گمرکی رفع شد. وی افزود: امید که تداوم این حمایت ها و تصمیم گیری هایی که در دستور کار دولت است، زمینه رشد قابل توجه صادرات را فراهم کند.

نهاوندی سپس هدف گذاری صادراتی در سال ۹۲ را ۵۹ میلیارد دلاری غیرنفتی برشمرد و گفت: حدود ۴۱ میلیارد دلار این رقم مربوط به صادرات کالا و ۱۸ میلیارد دلار باقی مانده نیز به صادرات خدمات اختصاص دارد.

درباره‌ سلیمانیان

محمد سلیمانیان دارای کارشناس ارشد حسابداری ، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی و شاغل در حرفه می باشد.

جوابی بنویسید