پنج شنبه , ۴ بهمن ۱۳۹۷
خانه / اخبار بورس / معرفی بیشترین و کمترین P/E بورس تهران
معرفی بیشترین و کمترین P/E بورس تهران

معرفی بیشترین و کمترین P/E بورس تهران

اداره آمار و اطلاعات معاونت بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران، آخرین گزارش نسبت قیمت به درآمد (P/E) صنایع بورسی را منتشر کرد که آمارها حاکی از کاهش این نسبت می دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، این متغیر مهم بورسی که تاثیر بسزایی در تصمیم گیری سرمایه گذاران دارد پایان آذرماه امسال رقم ۸٫۰۴۳ مرتبه بود اما با یک مرتبه کاهش به رقم ۷٫۰۳۳ رسیده است.

بر اساس این گزارش، بررسی متوسط نسبت قیمت به درآمد (P/E ) صنایع بورسی نشان می دهد از بین صنایع حاضر در بورس اوراق بهادار تهران، ۳ صنعت متوسط قیمت به درآمدی کمتر از ۶ مرتبه دارند درحالی که این نسبت برای ۱۱ صنعت، بیش از ۱۰ مرتبه و این متغیر برای ۲۱ صنعت بین ۶ تا ۱۰ مرتبه است.

حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات با ۴۵٫۷۵ مرتبه، محصولات چوبی با ۲۶٫۸۴ مرتبه و خدمات فنی و مهندسی با ۲۰٫۹۲ مرتبه بیشترین ضریب P/E بازار سهام را در اختیار دارند.

۳ صنعت با P/E کمتر از ۶ مرتبه

کمترین نسبت قیمت به درآمد بازار متعلق به شرکت مخابرات ایران با ۵٫۲۴ مرتبه است. سایر واسطه گری های مالی با ۵٫۳۷ مرتبه و کشاورزی، دامپروری و خدمات وابسته به آن با ۵٫۵۴ مرتبه نیز در مکان های دوم و سوم کمترین P/E بازار قرار دارند.

بر اساس این گزارش، شرکت های چند رشته ای صنعتی، ساخت رادیو، تلویزیون و دستگاه ها و وسایل ارتباطی، سیمان، آهگ و گچ، فرآورده های نفتی، لاستیک و پلاستیک، بانک ها، فلزات اساسی، انبوه سازی املاک و مستغلات، مواد و محصولات دارویی، محصولات غذایی و آشامیدنی، محصولات شیمیایی، رایانه و فعالیت های وابسته به آن و استخراج سایر معادن، ۱۳ صنعتی هستند که نسبت قیمت به درآمد آنها بین ۶ تا ۸ مرتبه است.

منسوجات، سایر محصولات کانی غیر فلزی، ماشین آلات و تجهیزات، دباغی، پرداخت چرم و ساخت انواع پاپوش، استخراج کانه های فلزی، انتشار و چاپ و تکثیر، استخراج نفت، گاز و خدمات جنبی جز اکتشاف و بیمه و صندوق بازنشستگی به جز تامین اجتماعی صنایعی هستند که P/E آنها در بین ۸ تا ۱۰ مرتبه قرار دارد.

 

درباره‌ سلیمانیان

محمد سلیمانیان دارای کارشناس ارشد حسابداری ، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی و شاغل در حرفه می باشد.

جوابی بنویسید