سه شنبه , ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
خانه / اخبار بورس / پیش بینی بازدهی شاخص کل در سال آتی
پیش بینی بازدهی شاخص کل در سال آتی

پیش بینی بازدهی شاخص کل در سال آتی

بازار سرمایه در حالی شاهد رشد ۶۰۷ واحدی شاخص کل در روز گذشته بود که اولین روز پس از گذشت تقریباً یک ماهه محدودیت سقف فروش سهام را تجربه می کرد.

به نظر می رسد افزایش فعالیت حقوقی ها در واکنش به حذف سقف محدودیت فروش طی روز گذشته حاکی از ایجاد انگیزه برای خرید سهام و بازگشت بازار سرمایه به روال عادی خود باشد. بطوریکه در روز گذشته شاخص بورس باری دیگر توانست از مرز ۷۶ هزار واحدی به کانال ۷۷ هزار واحدی برسد.

در همین راستا بیاتی مدیر سرمایه گذاری صندوق آگاه و عقیق در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: اکثر سهم ها در بازار سرمایه طی دو ماه گذشته اصلاح قیمتی مناسبی داشتند بطوریکه اکثر صنایع به تعادل نسبی قیمت سهام خود رسیده اند.

بیاتی تصریح کرد: طی هفته های اخیر ضوابط محدودیت سقف سفارشات فروش باعث شده بود که بسیاری از سهامداران اقدام به خرید سهام نکنند و شرایط بازار مبتنی بر عرضه و تقاضای واقعی نبود. اما از روز گذشته با لغو محدودیت سقف فروش، سهامداران با انگیزه بیشتر اقدام به خرید و سرمایه گذاری کردند.

مدیر سرمایه گذاری صندوق آگاه و عقیق بیان کرد: به نظر می رسد شاخص کل در سال ۹۳ با توجه به ثبات نسبی در شرایط کلان اقتصادی و همچنین بهبود روابط سیاسی بین المللی، با روندی صعودی همراه با شیب ملایم حرکت کند.

وی عنوان کرد: به اعتقاد بنده، بازار سرمایه در سال آینده به شرطی که شرایط سیاسی دچار چالش نشود، همچنان برترین محل برای سرمایه گذاری از نظر کسب بازدهی خواهد بود و تحقق بازدهی حدود ۳۵ الی ۴۰ درصد برای شاخص کل در سال ۹۳ با تکیه بر مدیریت تحلیلی پرتفوی قابل ارزیابی است.

بیاتی اظهار داشت: به اعتقاد بنده سهامداران برای کسب بازدهی برتر در سال ۹۳ باید به سراغ سهامی بروند که پی بر ای مناسب، طرح توسعه، رشد در میزان فروش داشته باشد. البته در سال آینده نباید انتظارات غیر عادی داشته باشیم، بلکه انتظارات سهامداران باید تعدیل شود. از نظر بنده گروه خاصی مدنظر نیست بلکه در اکثر صنایع، شرکت هایی که شرایط مذکور را دارند برای سرمایه گذاری مناسب هستند.

وی در خاتمه افزود: توصیه من به سهامداران این است که با دید سهامداری اقدام به معامله سهام کنند زیرا دیگر دید کوتاه مدت پاسخگوی بازدهی مناسبی نخواهد بود. در سال جاری نیز افزایش نرخ دلار، گشایش روابط سیاسی و همچنین انتخابات باعث شد بازار سرمایه طی ۶ الی ۷ ماه با روند صعودی مناسبی همراه باشد و سهامداران هر سهامی را انتخاب می کردند، با روند رو به رشد مناسبی رو به رو می شدند. اما بازار سرمایه در سال ۹۳ نیازمند دید میان مدت و صبر بیشتر سهامداران است بنابراین به نظر می رسد با توجه به شرایط پیشروی بازار سرمایه که وضعیت ثبات و تعادل نسبی می باشد، سهامداران می توانند در سال آتی با مدیریت پرتفوی بر مبنای تحلیل و دیدگاه میان مدت با بازدهی مناسبی رو به رو شوند.

درباره‌ سلیمانیان

محمد سلیمانیان دارای کارشناس ارشد حسابداری ، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی و شاغل در حرفه می باشد.

جوابی بنویسید