پنج شنبه , ۴ بهمن ۱۳۹۷
خانه / یادداشت / نوسانات بازار ارز ناشی از چیست؟
نوسانات بازار ارز ناشی از چیست؟

نوسانات بازار ارز ناشی از چیست؟

مهدی تقوی، اقتصاددان و استاد دانشگاه علامه که از جمله مخالفان اجرای طرح هدفمندی یارانه ها به شمار می آید، هشدار داد که در صورت افزایش قیمت ها، رکود تورمی تداوم خواهد یافت.

وی گفت: در نتیجه ی اجرای طرح هدفمندی یارانه ها، ممکن است با تورم مواجه شویم.

این اقتصاددان با اشاره به نوسانات بازار ارز بیان داشت: نظریه ای در غرب با نام «برابری قدرت خرید» وجود دارد که می گوید، وقتی تورم کشوری نسبت به تورم آمریکا بالا رود، پول ملی ارزش خود را از دست می دهد.

وی تصریح کرد: اعلام اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها موجب آن شده که عده ای تصور کنند قیمت دلار افزایش می یابد و به سمت خرید آن بروند، در نتیجه تقاضا بارفته و موجب افزایش قیمت دلار شده است، البته خوشبختانه این قیمت ها در حال کاهش است.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: افرادی که حقوق بگیر نیستند و کالایی را در اختیار داشته و عرضه می کنند، در نتیجه ی افزایش قیمت حامل های انرژی دست به افزایش قیمت کالای خود می زنند.

محمد قلی یوسفی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی نیز به خبرنگار سرویس اقتصادی «انتخاب» گفت: هدفمندی یارانه ها طرحی مقعطی برای پر کردن کسری بودجه است.

وی به تحلیل وضعیت اقتصادی کشور پرداخت و گفت: نهادهای وجود دارند که دست به دست هم داده باعث می شوند، پیش بینی متغیرها دشوار شود، این نهادها تنها در دولت نیستند و در شهرداری ها نقش کلیدی دارند.

یوسفی اضافه کرد: فساد گسترده باعث می شود که بخش وسیعی از جامعه در فقر بمانند و عده ای از سیاست های رانتی برخوردار شده و سودهای کلان ببرند.

وی افزود: در چنین شرایطی، انتظار اینکه سیاستی به نفع مردم عمل کند، خیلی قابل انتظار نیست.

این استاد دانشگاه در ادامه بیان داشت: یکی از بحث هایی که همواره مطرح شده، پر کردن کسری بودجه دولت است، یعنی دولتمردان به جای آنکه به برنامه ریزی برای اهداف بلندمدت بپردازند، به فکر خروج از این باتلاق هستند، بنابراین برنامه هایی که اتخاذ می می کنند، مقطعی، گذار و فصلی است.

یوسفی تصریح کرد: زمانیکه برنامه ها مقطعی و گذار باشند، انتظار اینکه برنامه مدون بلند مدتی وجود داشته باشد و جامعه احساس کند که از آن نفع می برد، وجود ندارد.

وی افزود: شیب یا شتاب تورم می تواند می تواند توسط عوامل مختلفی پایین آمده باشد. اینکه می گویند، تورم نقطه به نقطه پایین آمده، یعنی سرعت تورم کاهش یافته و انتظارات تورمی نیز پایین آمده است.

یوسفی با اشاره به آمار اعلام شده در مورد تعداد ثبت نام کنندگان یارانه ها گفت: این ثبت نام ها بدان معناست که نزدیک به ۵۰ میلیون نفر از افراد جامعه در محدوده ی خط فقر قرار دارند، شخص آقای روحانی نیز گفتند که ۱۱ میلیون نفر تحت پوشش کمیته امداد هستند که این برای کشور ثروتمند، آبرومند و متمدنی چون ایران مایه ی سرشکستگی است.

وی در خصوص نوسانات بازار ارز گفت: در یک بازار آشفته، اتفاقاتی که می افتد روی نرخ ارز هم تاثیر می گذارد.

این اقتصاددان افزود: این بی ثباتی اقتصادی به طور طبیعی روی اقلام و نرخ ارز تاثیر می گذارد و قیمت ها را افزایش می دهد.

منبع: انتخاب

درباره‌ سلیمانیان

محمد سلیمانیان دارای کارشناس ارشد حسابداری ، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی و شاغل در حرفه می باشد.

جوابی بنویسید